Gondolatmorzsám
Hétköznapi, egyszerű Eq fejlesztő eszközök a társaskapcsolatainkban
Valamelyik nap ki volt téve egy sztoriba egy kép ahol a tükör előtt áll egy kiscica és oroszlánként látja magát a tükörben, biztos mindannyian láttatok már hasonló képet?
Na most, régen azt gondolták a szakemberek, hogy ahhoz, hogy az ember boldog, kiegyensúlyozott harmonikus életet és sikerekben gazdag életet élhessen, ahoz az értelmi intelligencia fontos elsősorban,( az elménk azon elemző és megkülönböztető képessége, amely a környezethez való megfelelő alkalmazkodást, a szituációk megfelelő értelmezését, a jól strukturált gondolkodást, a viselkedés megszervezését és kivitelezését teszi lehetővé ) aztán egy csomó kutatással és hosszútávú megfigyeléssel rájöttek arra, hogy ennél még fontosabb az érzelmi intelligencia ,az Eq.
Az Eq-t pedig pici gyerekkorunktól kezdve a tükör módszer segítségével sajátítjuk el, vagyis aképen, hogy a környezetünkből jövő ingerek által és tapasztalatok által utánozzuk le elsősorban a szüleinktől, majd a tágabb környezetünktől azt, hogy mi a jó és mi a rossz vagy, hogy bizonyos helyzetekben hogyan kell viselkedni.
Az eq fejlesztéshez pedig az emberi társaskapcsolatainkban mindannyian lehetünk a másik számára eszközök például a következők segítségével:
* Közös megoldás keresés, beszélgetés melyben jelzem a másik számára azt, hogy értékes vagy nekem és azt gondolom, hogy neked is lehetnek jó és szuper gondolataid, a fontos, hogy nem kell egyetérteni feltétlenül a másikkal és hogy tudjuk azt, hogy nem ülünk le bárkivel beszélgetni ezáltal ha valakivel beszélgetünk az a másik ember fontos számunkra.
* A következő eszköz ami segítség lehet a fejlődésben az, hogy tudunk a másiktól tanulni persze ez oda-vissza működik, vagyis egymástól is, ez azt az érzést adja mindannyiunknak, hogy igenis valamihez én is értek és a másik ember számára fontos vagyok.
* A harmadik pedig az lenne, hogy bátorítást, elismerést és pozitív visszajelzést adni a másik ember számára, hiszen erre mindannyiunknak szüksége van az önbizalmunk helyes fejlődéséhez a legapróbb próbálkozásoktól kezdve, végig az egész életünk során.
És képzeld el kedves olvasó egy nagyon érdekes ideillő dolog, megfigyelésekkel, kutatásokkal, statisztikailag kimutatták, hogy az átlag életünk során szerzett dicséretünk összességét öt éves korunk alatt kapjuk 70%-ban, tehát utána a meglévő 3o% százalék marad egész életünkre, ez elég szomorú.
* A negyedik az lenne, hogy a másik ember által megtapasztalhatom az énhatékonyságomat, vagyis olyan dolgokat amire képes vagyok és ehhez kell a másik ember, mert egyedül nem jöhetne létre.
És ehhez kapcsolódik rögtön a " mi élménye" a közös élmények, hogy együtt éltük át, együtt fedeztük föl, együtt hoztunk létre valamit és ehez hasonlók.
* Ha valódi társa akarsz lenni a másiknak ami még fontos időt hagyni a számára a fontos dolgoknak, ami nem feltétlenül egyezik meg azzal ami neked fontos.
* A következő pedig abban megerősíteni a másik felet, hogy tévedni nem jellembéli hiba. Hiszen a hatékony tanulásnak három alapfeltétele a kíváncsiság, a csinálás és a tévedés, ezzel mindenkinek tisztában kell lenni. A tévedéseinket úgy kell tekinteni mint lehetőséget a tanulásra. A másik ember önbecsülését még azzal tudod segíteni, hogy létrehozol olyan élethelyzeteket ahol ő érezheti a szolgálat és az adakozás ajándékát vagyis, hogy azt érezze, hogy ő tud segíteni és adni magából valamit ami érték a másik ember számára.
* Az ember nem elég önmaga számára igenis az embert az boldogítja ha átadhatja önmagát a másik embernek ilyen fantasztikus kapcsolódás a szerelem is!!!
* Még egy eszköz lehet ,hogy örvendeni minden boldog pillanatnak és arról meg is emlékezni, például erre egy módszer a kora reggeli ébredésnél és az éjszakai lefekvésnél az a két-három perces hálaadás, hogy aznap miért is lehetek hálás, a lényeg, hogy olyannyira fontos, hogy a hálaadásra még biológiailag is rezonál a testünk. (hormonokat termel).
* Az örvendezéshez tartozna még minden ami oldott szórakozás és minden ami humor, és azért vagyunk együtt mert jó, csupán azért mert jó, nem azért mert valamilyen feladatot kell elvégezni, vagy valamilyen elvárásnak kell megfelelni.
Légy te az aki segít a másiknak kilépni a komfortzónájából, vagyis együtt csináljatok olyan dolgokat amiket nem szoktatok így edzve a bátorságizmaitokat.
Mert a kötelességek elvégzéséből nem fejlődik ki az önbizalom, csak a komfortzónán kívül, ahhoz pedig jó ha adott egy társ.
* De végül és nem utolsó sorban tudatosítsd a másikkal, hogy nincs egyedül és légy te egy okkal több amiért egy mosollyal 😊 legalább több lesz az arcán!!!
#SzabóAlizPszichológusírása
Képek forrása: Pinterest